ZAŁOŻENIA  PRACY   WYCHOWAWCZO  - DYDAKTYCZNO – OPIEKUŃCZEJ

MAJ 2024 r.

Tematy kompleksowe zaplanowane do realizacji:

1. „Mój region, moje państwo, moja unia”
          2. „Muzyczne podróże przez świat”
          3. „Mój dom, moja rodzina”
          4. „Dzieci z różnych stron świata”

Planowane założenia:

1. Bogacenie słownika dzieci, wdrażanie do posługiwania się zdaniami, używanie określeń i poszerzanie zasobu pojęć ogólnych podczas wypowiedzi.
          2. Rozwijanie postawy współgospodarza sali, kształtowanie umiejętności współżycia w grupie, wzbogacanie przeżyć i wyobraźni w kontaktach z otoczeniem.
          3. Stosowanie form grzecznościowych i kulturalne odnoszenie się dzieci do siebie.
          4. Nauka prostych wierszy i piosenek-dostrzeganie zmian dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyrażanie pląsami lub tańcem.
          5. Kształtowanie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, właściwego zachowania podczas uroczystości.
          6. Poszerzanie wiedzy na temat własnej ojczyzny, zapoznanie z charakterystycznymi miejscami Leszna.
          7. Uświadomienie niebezpieczeństwa wynikającego z nieprzestrzegania zakazów podczas zabaw.
          8. Zwrócenie uwagi na konieczność zachowania bezpieczeństwa podczas podróży.
          9. Wskazywanie zawodów wykonywanych przez rodziców i osób z najbliższego otoczenia.
          10. Zaprezentowanie własnych umiejętności recytatorskich, wokalnych i tanecznych przed rodzicami.
          11. Kształtowanie właściwych postaw oraz okazywanie szacunku wobec rodziców.
          12. Podawanie informacji na temat swojej rodziny.
          13. Przestrzeganie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie.
          14. Przestrzeganie zasad bezpiecznego przebywania w przedszkolu oraz na placu zabaw.
          15. Udział w zabawach integrujących grupę z wykorzystaniem różnorodnych metod.
          16. Słuchanie wybranych pozycji z literatury dziecięcej, nabywanie umiejętności dłuższego koncentrowania uwagi.
          17. Rozwijanie słownictwa czynnego, wzbogacanie słownika. Dążenie do zrozumienia i przeżywania wartości moralnych, tak jak: szacunek, dobro, uczciwość, sprawiedliwość, szczęście.
          18. Wskazywanie przeciwieństw poznanych wartości, np. zło, nieuczciwość, zwrócenie uwagi na ich nieakceptowanie społeczne.
          19. Liczenie obiektów, odróżnianie liczenia błędnego od poprawnego, ustawianie po kolei, numerowanie.