• „Magiczna Moc Bajek”

         

        W ramach realizacji Międzynarodowego projektu czytelniczego „Magiczna Moc Bajek” prowadzonego przez nauczycielki w grupach II, IV oraz V udało nam się wykonać następujące zadania z modułu VII -  PIĘKNO I OCHRONA PRZYRODY:

        1. „Zdrowie z łąk i pól” – stworzenie zielnika z roślin zebranych na łące, oglądanie, omawianie, nazywanie poszczególnych elementów budowy roślin oraz sposobów dbania o nie.
        2. „Przyroda mi w duszy gra!” – obserwowanie przyrody, jej walorów, pogadanka
          o konieczności ochrony przyrody, dzikich zwierzętach, segregacji śmieci w oparciu
          o książkę Adama Wojraka „Wielka księga prawdziwych Tropicieli”  
        3. „Dbaj o przyrodę, zakręcaj wodę’- zajęcia warsztatowe, zabawy badawcze, uświadomienie dzieciom znaczenia wody w przyrodzie i konieczności jej oszczędzania.
        4. „Sowa, co bałagan ma w porządku” – Pan Poeta – lektura nauczyła przedszkolaki, że każdy z nas ma w domu przedmioty, zabawki, których już nie potrzebuje, a które mogą posłużyć innym. Wskazała także konieczność segregacji śmieci, starych przedmiotów, dzięki czemu istnieje szansa, iż powstanie z nich coś nowego – zapoznanie z terminem recyklingu.

         

        Koordynator projektu: Emilia Bogucka

        Nauczyciele prowadzący zajęcia: Emilia Bogucka – gr. II  „Jagódki”

               Marzena Markiewicz -  gr. IV „Kasztanki”

               Marta Szymańska – gr. V „Paprotki”

         

      • „Magiczna Moc Bajek”

         

        W ramach realizacji Międzynarodowego projektu czytelniczego „Magiczna Moc Bajek” prowadzonego przez nauczycielki w grupach II, IV oraz V udało nam się wykonać następujące zadania z modułu VI-  EMPATIA, WRAŻLIWOŚĆ:

        1. „Jak okazywać sympatię?- „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe” – pogadanka na temat miłych i przykrych emocji. Propagowanie postawy odpowiedzialności cywilnej, odwagi i pewności siebie, a także poczucia własnej wartości.
        2. Życiowe drogowskazy napisane przez Ryjówkę” – warsztaty na podstawie książki Roksany Jędrzejewskiej pt. „Florka. Z pamiętnika Ryjówki”. – rozmowa na temat treści wysłuchanego tekstu.
        3. „Sercem patrzę na świat!” – Próba odpowiedzi na pytanie „Czy wszyscy mają prawo czuć się radośnie i szczęśliwie” – rozmowa połączona z zabawą dramową „Jak wyrażamy uczucia”.
        4. „Kartki Wielkanocne” – działanie dodatkowe zrealizowane przez przedszkolaki wraz z wychowawczyniami – przygotowanie kartek świątecznych i przekazanie ich Seniorom zamieszkującym naszą gminę – uczenie wrażliwości i empatii wobec osób starszych.
        5. Dobranocki z dawnych lat „Zaczarowany ołówek” – poznając bajkową postać Piotrusia, chłopca, który za pomocą czarodziejskiego ołówka może narysować wszystko co tylko zechce, przedszkolaki miały szansę obserwować jak bajkowy bohater spełnia życzenia wielu dzieci, wyczarowując wspaniałe prezenty. Dzieci uczą się też w jaki sposób bawić się, by było bezpiecznie i jak można pomagać innym.
        6. „Kura, co tyła na diecie” – Pan Poeta – lektura nauczyła przedszkolaki, że chociaż nie wszystko jesteśmy w stanie w sobie zmienić, to należy to zaakceptować. Każdy z nas ma jakieś wady, trudności, niedoskonałości, lecz to one czynią nas wyjątkowymi i uczą pracy nad sobą samym.

         

        Koordynator projektu: Emilia Bogucka

        Nauczyciele prowadzący zajęcia: Emilia Bogucka – gr. II  „Jagódki”

               Marzena Markiewicz -  gr. IV „Kasztanki”

               Marta Szymańska – gr. V „Paprotki”

         

      • „Magiczna Moc Bajek”

         

        W ramach realizacji Międzynarodowego projektu czytelniczego „Magiczna Moc Bajek” prowadzonego przez nauczycielki w grupach II, IV oraz V udało nam się wykonać następujące zadania z modułu V-  TRADYCJA:

        1. „Poznajemy nasz region” – zapoznanie dzieci z zabytkami regionu, budzenie uczuć patriotycznych poprzez spacer w okolicy i omówienie ważniejszych miejsc gminie.
        2. „Tradycje i zwyczaje w moim regionie”- rozmowa na temat tradycji świątecznych,
          a także ostatkowych – lepienie z masy solnej ostatkowych słodkości (pączki, precle, oponki). Były także tańce i wycinanki inspirowane sztuką ludową.
           
        3. Dobranocki z dawnych lat „Pyza” – poznając tę bajkową postać przedszkolaki poznały też najpiękniejsze zakątki Polski wraz z ich tradycjami i obyczajami.

         

        Koordynator projektu: Emilia Bogucka

        Nauczyciele prowadzący zajęcia: Emilia Bogucka – gr. II  „Jagódki”

               Marzena Markiewicz -  gr. IV „Kasztanki”

               Marta Szymańska – gr. V „Paprotki”

         

      • „Magiczna Moc Bajek”

         

        W ramach realizacji Międzynarodowego projektu czytelniczego „Magiczna Moc Bajek” prowadzonego przez nauczycielki w grupach II, IV oraz V udało nam się wykonać następujące zadania z modułu IV- DOBRE MANIERY, KULTURA:

        1. „Magiczne słowa i gesty” – kalambury – czy możliwa jest komunikacja bez użycia mowy? – podczas zabawy mimiką i gestem przedszkolaki miały szansę poznać inne możliwości komunikowania się oraz samemu doświadczyć, w jaki sposób można to zrobić.
        2. „Co to jest savoir-vivre? – pogadanka na podstawie książki Grzegorza Kasdepke
          pt. „Co to jest savoir-vivre?”. Działanie to miało na celu nie tylko zapoznanie dzieci
          z zasadami i normami właściwego, kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach, ale również było doskonałym sposobem na zachęcanie przedszkolaków do obcowania z literaturą.
        3. „W krainie czarodziejskich słów” – zajęcia na podstawie opowiadania Doroty Bełtkiewicz „Ogród dobrych słów”. Podczas tego działania przedszkolaki dowiedziały się, jak ważne jest stosowanie ważnych, magicznych słów, w jaki sposób zwracać się do innych, jak być uprzejmym.
        4. Dobranocki z dawnych lat „Miś Uszatek” – w ramach realizacji tego zadania projektowego dzieci oglądały przygody pewnego misia, który sam jest przedszkolakiem i wraz z przyjaciółmi uczy się zasad właściwego zachowania i dobrych manier, przeżywając przy tym szereg ciekawych przygód.

         

        Koordynator projektu: Emilia Bogucka

        Nauczyciele prowadzący zajęcia: Emilia Bogucka – gr. II  „Jagódki”

               Marzena Markiewicz -  gr. IV „Kasztanki”

               Marta Szymańska – gr. V „Paprotki”

         

      • „Magiczna Moc Bajek”

        W ramach realizacji Międzynarodowego projektu czytelniczego „Magiczna Moc Bajek” prowadzonego przez nauczycielki w grupach II, IV oraz V udało nam się wykonać następujące zadania z modułu

        III-  TOLERANCJA, AKCEPTACJA:

        1. „Co oznacza słowo „inność”? – burza mózgów. Wyjaśnienie, że innym można być nie tylko ze względu na swój wygląd, ale również religię, narodowość, zamożność, wykształcenie. Mimo wszystko przedszkolaki dowiedziały się, że każdy jest tak samo ważny, i należy go traktować z szacunkiem.
        2. „Czy inny znaczy gorszy?” – próba odpowiedzi na pytanie; wyjaśnienie pojęć tolerancja, akceptacja, na podstawie bajki „Brzydkie kaczątko”. Tę bajkę przedszkolaki poznały zarówno przy pomocy teatru Kamishibai jak i podczas czytania książki.  
        3. „Nikt nie może być sam” – wszyscy dajemy sobie dobre słowo, uśmiech i pomocną dłoń” – podczas zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się, w jaki sposób możemy pomagać innym, co robić aby sprawić komuś radość i jak wiele znaczy dla nas uśmiech
          i radość.
        4. Dobranocki z dawnych lat „Filemon i Bonifacy” – w ramach realizacji tego zadania projektowego przedszkolaki oglądały przygody małego kota, którego nieustannym towarzyszem w poznawaniu świata jest Kot Bonifacy. Bajka pomaga dzieciom
          w zrozumieniu otaczającego świata, uczy różnorodności i tolerancji, a także uświadamia, że pomimo, iż jesteśmy różni to możemy sobie pomagać i na siebie liczyć.

         

        Koordynator projektu: Emilia Bogucka

        Nauczyciele prowadzący zajęcia: Emilia Bogucka – gr. II  „Jagódki”

               Marzena Markiewicz -  gr. IV „Kasztanki”

               Marta Szymańska – gr. V „Paprotki”

      • Magiczna Moc Bajek”

                 W ramach realizacji Międzynarodowego projektu czytelniczego „Magiczna Moc Bajek” prowadzonego przez nauczycielki w grupach II, IV oraz V wykonano kolejne następujące zadania.

        moduł II -  PRZYJAŹŃ:

        1. „Chciałem się tylko upewnić, że jesteś” - oddanie i wierność to cechy szczególnie wyróżniające najwierniejszego przyjaciela człowieka – psa. Ten temat omówiliśmy z naszym najmłodszymi przedszkolakami z grupy „Jagódek”. Do tego celu wykorzystaliśmy wiersz L. Łącz „Przyjaciel ze schroniska”. Dzieci wskazały na właściwe zachowania wobec czworonożnych przyjaciół, dowiedziały się także w jaki sposób możemy pomagać psom przebywającym w schronisku.
        2. „Muzyka przyjaźni” – na podstawie opowiadania Anny Bomby pt. „Muzyka przyjaźni” dzieci podjęły próbę odpowiedzi na pytanie "Co to właściwie jest przyjaźń, szacunek i tolerancja?". Już od najmłodszych lat nasze przedszkolaki poznają te ważne w życiu wartości.
        3. „Mały człowiek duża sprawa, mały człowiek ma swe prawa!”  - o prawach dziecka należy pamiętać zawsze, w każdej sytuacji. Ale czy znają je dzieci? Podczas zajęć przeprowadzonych w oparciu o wiersz M. Brykczyńskiego „Prawa dziecka” przedszkolaki poznawały swoje prawa. Wiedzą już w jaki sposób mogą z nich korzystać.
        4. Dobranocki z dawnych lat „Kubuś Puchatek” – w ramach realizacji tego zadania projektowego przedszkolaki oglądały i wysłuchały bajki o przyjaznym Misiu z małym rozumkiem i jego wspaniałych przyjaciołach. Każdy z mieszkańców Stumilowego Lasu jest inny, każdy ma jakieś wady i zalety, a mimo to przyjaciele zawsze mogą liczyć na wzajemną pomoc.
        5. „Koleżanko i kolego bądź życzliwy dla każdego” – obchody „Dnia Życzliwości
          i Pozdrowień”, który zorganizowała w przedszkolu Agnieszka Urbaniak – w to działanie włączyło się całe przedszkole. W tym dniu przedszkolaki wykonały prace pod hasłem „życzliwe słoneczko”, miały okazję wysłuchać wierszy i opowiadań dobranych specjalnie na tę okzaję przez wychowawców. 
        6.  „Dzień pluszowego Misia” – nie mogło zabraknąć w przedszkolu działań związanych z tym dniem, wiemy, że miś to przyjaciel wszystkich dzieci. Szereg zabaw specjalnie na to święto przygotowały Anna Rutkowska oraz Iwona Barańska. Nasze przedszkolaki bawiły się przy muzyce, tworzyły prace plastyczne i wykonywały karty pracy. Ponadto nauczycielki w każdej grupie przeczytały dzieciom książki i opowiadania, w których głównymi bohaterami były właśnie misie.
        7. „Girlanda dla Kubusia Puchatka” – udział w konkursie organizowanym przez Przedszkole Nr 33 im. „Kubusia Puchatka” w Lublinie był działaniem grupy V zainspirowanym historiami ze Stumilowego Lasu poznanymi w tym miesiącu. Praca naszych przedszkolaków zajęła I miejsce – GRATULACJE!!!!

         

        Koordynator projektu: Emilia Bogucka

        Nauczyciele prowadzący zajęcia: Emilia Bogucka – gr. II  „Jagódki”

               Marzena Markiewicz -  gr. IV „Kasztanki”

               Marta Szymańska – gr. V „Paprotki”

      •  

        W ramach realizacji Międzynarodowego projektu czytelniczego

        „Magiczna Moc Bajek”

        prowadzonego przez nauczycielki w grupach II, IV oraz V

        udało się wykonać następujące zadania

        moduł I -  SZACUNEK

        1. „To prawda, że jest inna niż my, ale jaka piękna…” – wspólne określenie czym jest szacunek, dlaczego powinniśmy szanować innych ludzi, rówieśników, osoby starsze, znajomych, nieznajomych, a także zwierzęta, cudzą własność oraz samego siebie. Rozmowa na podstawie książki Joanny Chmielewskiej pt. „Niebieska Niedźwiedzica”.  – przedszkolaki zapoznały się z treścią utworu, zainspirowane tekstem i przygodami niedźwiedzicy uczestniczyły w rozmowach na temat szacunku, wzajemnej pomocy oraz konieczności troszczenia się o innych. Samodzielnie wykonały także ilustracje przedstawiające główną bohaterkę utworu – Niebieską Niedźwiedzicę.

         

        2. Dzień Osób Starszych – wysłanie pozdrowień i życzeń do Seniorów – w ramach obchodów Europejskiego Dnia Osób Starszych przypadającego 20 października, dzieci z każdej grupy wraz z nauczycielkami wykonały wspaniałe laurki, które zostały przekazane Seniorom podczas „Dnia Seniora” organizowanego w naszej Gminie.
        W działanie „Laurka dla Seniora” aktywnie włączyli się rodzice, którzy wraz ze swoimi pociechami przygotowali laurki w swoich domach.

         

        3. Dobranocki z dawnych lat „Reksio” – uczestnicy projektu mieli okazję poznać małego pieska – sznaucera z brązową łatką na oku, który nie lubi nudy. Reksio ma wielu przyjaciół i razem z nimi przeżywa szereg przygód. Najważniejsze jednak, że Reksio dba o innych, troszczy się o uczucia zwierząt z wiejskiego podwórka.

         

         

         

        Koordynator projektu: Emilia Bogucka

        Nauczyciele prowadzący zajęcia: Emilia Bogucka – gr. II  „Jagódki”

               Marzena Markiewicz -  gr. IV „Kasztanki”

               Marta Szymańska – gr. V „Paprotki”

         

      • Nasze przedszkole przystąpiło do projektu "Magiczne moc bajek".

        Jest to już trzecia edycja tego międzynarodowego projektu czytelniczego. 

        Realizacja odbywa się w oddziałach II, IV i V.

        Będziemy na bieżąco publikować relacje z przebiegu zajęć.

        Więcej informacji tutaj

        MAGICZNA_MOC_BAJEK.pdf

      •  

          

          

         

      •   

        •