• ZAKOŃCZENIE AKCJI „GÓRA GROSZA”

PRZEPROWADZONEJ W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 1 W LESZNIE

IM. „LEŚNYCH SKRZATÓW”

Już po raz kolejny, nasze przedszkole wzięło udział w charytatywnej akcji zbierania monet. Była to XX edycja ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza", która trwała od 25.11.2019r. do 02.01.2020r. Akcję koordynowały nauczycielki: Magdalena Marinković i Małgorzata Szymczakowska.

Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom, które doznały rozłąki z rodzinami lub tym, które są zagrożone, a w szczególności:

a) pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej,

b) pomoc dla instytucjonalnej pieczy zastępczej,

c) usamodzielnianej młodzieży z pieczy zastępczej,

d) programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych,

e) programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia,

f) lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.

Dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami nie pozostały obojętne na krzywdę innych i  chętnie brały udział w zbiórce drobnych  monet groszowych.
               Akcja była bardzo dobrym przedsięwzięciem wychowawczym, gdyż pozwoliła uświadomić dzieciom, że oddając choćby jeden grosz można przyczynić się do zrealizowania wielkich czynów na rzecz dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej.

Po zakończeniu tej szlachetnej akcji dokonano podliczenia wszystkich zebranych monet. Dzieci z naszego przedszkola zebrały w sumie  896,80 zł.

W poszczególnych grupach wyglądało to następująco;

Grupa I – 146,91 zł.

Grupa II - 168,14 zł.

Grupa III – 38,03 zł.

Grupa IV – 47,55  zł.

Grupa V – 110,32zł.

Grupa VI – 99,77 zł.

Grupa VII – 152,90 zł.

Grupa VIII – 98,41 zł.

Grupa IX – 34,77 zł.

Uzbierane w ramach akcji „Góra Grosza" pieniądze, zostały przesłane za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres organizatora.

M. Marinković, M. Szymczakowska

• "Pomóż się przytulić"

"Pomóż si przytulić " - to hasło przewodnie ogólnopolskiej akcji charytatywnej, której prekursorem została jedna z radnych dzielnicy Wawer. Akcja ma na celu zebranie nowych pluszaków, które zostają przekazane co Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Mają one być przyjemną niespodzianką dla dzieci wybudzanych ze śpiączki po różnego rodzaju zabiegach i operacjach. W tym roku również Publiczne przedszkole Nr 1 w Lesznie postanowiło włączyć się do akcji. Za zbiórkę pluszaków odpowiedzialne były nauczycielki- Emilia Bogucka i Anna Rutkowska. Bardzo dziękujemy rodzicom i przedszkolakom, którzy wsparli nasz w tym przedsięwzięciu. Dzięki ich dobrym sercom udało się zebrać ponad 50 nowych, uroczych pluszaków, które znajdą swoich właścicieli wśród chorych dzieci. Zbiórka ta okazała się wspaniałą okazją do rozmów z dziećmi na temat konieczności pomocy innym. Wszystkie nauczycielki w przedszkolu rozbudzały dziecięcą empatię, uwrażliwiały na krzywdę oraz zachęcały do niesienia pomocy. W dalszym ciągu zachęcamy Państwa do wspierania nas - Nauczycieli w codziennej pracy, zachęcamy do włączania się w organizowane na terenie przedszkola akcje charytatywne, bo takie nieustannie mają u nas miejsce.

E. Bogucka

A. Rutkowska

• „Występ Noworoczny”

12 stycznia już po raz 28 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Także w naszej gminie z tej okazji na ulice wyszło wielu wolontariuszy chętnych, by wspomóc Jurka Owsiaka w tym szczytnym wydarzeniu i zebrać do swoich puszek jak najwięcej datków, które co roku, choć w niewielkiej części, pomagają w zakupie sprzętu ratującego ludzkie życie. Od kilku lat także nasze przedszkole angażuje się w to wydarzenie. Tym razem na scenie    w Gminnym Ośrodku Kultury z „Przedstawieniem Noworocznym” wystąpiły dzieci z grupy VIII, których wychowawczyniami są Emilia Bogucka i Lidia Śmigielska. Sześciolatki zaprezentowały się wyśmienicie. Pokonały trem i bez najmniejszego problemu wyrecytowały wiersze. Wcielając się w swoje role opowiedziały o przyjściu Nowego Roku oraz następujących po sobie 12 miesięcy i 4 pór roku. Dopełnieniem występu były tańce  w wykonaniu dzieci, za co publiczność nagrodziła małych artystów gromkimi brawami.

Dzieci biorące udział w tym wydarzeniu miały świadomość, że takie działania są nierozerwalnie połączone z niesieniem pomocy drugiemu człowiekowi. Wzbudzając w nich empatię już od najmłodszych lat, uczymy dzieci szacunku.

Serdecznie dziękujemy rodzicom dzieci za nieocenioną pomoc przy przygotowaniu dzieci do występu.

Emilia Bogucka

•

• SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ WYNIKAJĄCYCH Z NAWIĄZANIA WSPÓŁPRACY Z OGÓLNOPOLSKĄ FUNDACJĄ POMOCY ZWIERZĘTOM „PSIA NIEDOLA”

PODJĘTEJ ZE SCHRONISKIEM „Azyl dla bezdomniaczków”

w Budkach Żelazowskich w gminie Kampinos

W związku z nawiązaną współpracą z Ogólnopolską Fundacją Pomocy Zwierzętom „Psia Niedola”, po raz kolejny na terenie Publicznego Przedszkola Nr 1 w Lesznie im. „Leśnych Skrzatów”, odbyła się zbiórka darów oraz karmy dla schroniska „Azyl dla bezdomniaczków” znajdującego się w Budkach Żelazowskich gminy Kampinos. Akcja pt. „Pomagamy zwierzakom przetrwać zimę” trwała od listopada 2019 do lutego 2020r. Dzięki dużej hojności rodziców oraz pracowników przedszkola zebrano:

• ok. 75 kg karmy suchej
        • ok. 40 kg makaron
        • ok. 63 dużych puszek karmy mokrej
        • ok. 48 małych puszek karmy mokrej

Ponadto zebrano: poduszki, koce, prześcieradła, zabawki dla zwierząt. Do schroniska zostały również przekazane dywany, które posłużyły jako wyścielenie bud dla psiaków.

Współpraca ze schroniskiem  przewidziana jest na kolejne lata, szczególnie w miesiącach zimowych.

Za przebieg akcji odpowiadają: Magdalena Marinković- nauczyciel gr. I, Anna Rutkowska – nauczyciel gr. VI, Brygida Woźniak nauczyciel gr. IX.

Magdalena Marinković, Anna Rutkowska, Brygida Woźniak