• Terapię logopedyczną  w Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Lesznie

prowadzi pani  mgr Agnieszka Szewczyk

Zadania logopedy w przedszkolu to przeprowadzenie przesiewowych badań wstępnych, diagnozowanie logopedyczne organizowanie pomocy logopedycznej i prowadzenie terapii logopedycznej. Nasz logopeda również podejmuje działania profilaktyczne zapobiegające powstawaniu zaburzeń komunikacji, wspiera działania wychowawcze i profilaktyczne nauczycieli, prowadzi konsultacje dla rodziców z zakresu stymulacji rozwoju mowy. Zajęcia logopedyczne wychodzą naprzeciw potrzebom językowym dzieci.

• Przedszkolny logopeda zaprasza rodziców do korespondencji drogą mailową

logopeda@przedszkoleleszno.pl

Konsultacje z rodzicami po wcześniejszym umówieniu się również droga mailową.

Środy    w godzinach 15:30 - 16:00

Czwartki     w godzinach 12:00 - 12:30

•    Bardzo prosimy, by wszystkie dzieci objęte pomocą logopedy miały założone zeszyty.

W zeszytach specjalista zapisuje ćwiczenia, które dzieci mogą wykonywać w domu z rodzicami. Zeszyty należy zabierać do domu, korzystać z nich, po czym przynosić z powrotem do przedszkola.

• KIEDY  DO  LOGOPEDY?

po ukończeniu 1 roku życia, dziecko nie

wypowiada najprostszych słów,

np.: mama, baba, papa

dziecko ukończyło 2 lata i wypowiada tylko kilka słów, nie łączy ich razem,

np.: mama daj, Ola je

dziecko ma 3 lata i mówi niezrozumiale dla otoczenia, rozumieją je jedynie rodzice

ukończyło 4 lata i nie podejmuje pierwszych prób wymowy głosek [sz,ż,cz,dż]

ma 5 lat i nie wymawia płynnie głosek [sz,ż,cz,dż]

skończyło 6 lat i nieprawidłowo wymawia głoskę [r]

kiedy mówi wkłada język między zęby,

mówi przez nos,

ma problemy ze słuchem.

• NAJCZĘSTSZE

PRZYCZYNY WAD WYMOWY

• Nieprawidłowe funkcjonowanie narządów mowy tj.: niska sprawność języka i warg (brak pionizacji języka, słabe napięcie mięśniowe, tzw. infantylne połykanie).

• Nieprawidłowa budowa aparatu mowy tj.:  nieprawidłowa budowa języka/podniebienia, wady zgryzu (zgryz otwarty, przodozgryz, tyłozgryz), krótkie wędzidełko podjęzykowe, anomalie zębowe, przerost trzeciego migdałka.
        • Nieprawidłowa budowa i funkcjonowanie narządu słuchu tj.: obniżenie słyszalności (niedosłuch, głuchota), zaburzenia słuchu fonematycznego.

• ZBYT DŁUGIE UŻYWANIE SMOCZKA
          I KORZYSTANIE Z KUBKÓW NIEKAPKÓW.
        • ZBYT DŁUGIE PODAWANIE ZMIKSOWANAYCH POSIŁKÓW.
        • NIEPRAWIDŁOWE WZORCE WYMOWY.

• TAK  MOŻESZ  POMÓC

W  TERAPII  LOGOPEDYCZNEJ DZIECKA

• Regularnie wykonuj z dzieckiem ćwiczenia zadane przez logopedę. Lepiej ćwicz często, a krótko, niż rzadko, ale długo – to męczące!
        • Ćwiczcie poprzez zabawę, a także podczas zwykłych, codziennych czynności.
        • Nie krzycz na dziecko, jeśli coś mu nie wychodzi.
        • Dbaj o swoją wymowę – mów wyraźnie i poprawnie.
        • Ćwicz razem z dzieckiem najlepiej przed lustrem.
        • Bądź w kontakcie z logopedą prowadzącym zajęcia, aby konsultować postępy i sposób wykonywania ćwiczeń.